Jest tyle definicji druidyzmu ilu jest druidów. Całkiem możliwe, że tych definicji jest nawet więcej, gdyż każdy z nas może inaczej definiować druidyzm w różnych etapach swojego życia.
Eimear Burke
Dla wszystkich tych, którzy chcieliby się przyjrzeć historii druidyzmu – najlepszym miejscem będzie oficjalna strona OBOD (LINK), gdzie można prześledzić losy druidyzmu – począwszy od starożytnych druidów, poprzez odrodzenie tego nurtu w XVIII wieku, aż do czasów Rossa Nicholsa i współczesnej filozofii druidycznej. Warto zajrzeć również do naszego artykułu „O druidyzmie słów kilka” (LINK)
Czym jest druidyzm?
Druidzi zwracają uwagę zarówno na otaczający ich świat materialny, na wszechobecną fizyczną rzeczywistość, ale podzielają tą uwagę w takim samym stopniu na świat duchów i symboli. Druid nie oddziela sfery sacrum od świeckiej codzienności. Postrzega ludzi jako nieodłączny element świata natury. Dla druidów człowiek jest uczestnikiem świata ludzi, zwierząt, roślin, gór, mórz, drzew, księżyca, słońca, gwiazd, pór roku i duchów.
Współczesny druidyzm składa się z trzech etapów. Pierwszym z nich jest etap Barda, następnym Ovata, a ostatnim Druida.
Etap Barda to droga przez historię, mitologię, opowieści i sztukę. Bard jest poszukiwaczem głębszego znaczenia istnienia i inspiracji.
Etap Ovata to nauki związane z uzdrawianiem – zarówno ciała jak i duszy, ale również szczególnie honoruje naszych przodków i kontakty z nimi. Droga Ovata to pismo ogamiczne, zioła i praktyki szamańskie.
Etap Druida to fundament rytuałów, filozofii i etyki. Druidzi zgłębiają każdy nurt doświadczania – zarówno te najbardziej racjonalne i materialne, jak i te najbardziej intuicyjne i mistyczne.
7 Darów Druidyzmu według Philip’a Carr-Gomm’a :
Wydaje się, że Stare Drogi, ponownie zinterpretowane dla naszych czasów, mogą zaoferować nam taką duchowość, jakiej potrzebujemy, aby uzdrowić separację, która nastąpiła między nami a naszym środowiskiem, naturą. Druidyzm to jedna z takich dróg i chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to tylko stara ciekawostka, osobliwe wspomnienie z dalekiej przeszłości, jeśli poświęci się trochę czasu, aby przyjrzeć się jej bliżej, odkryjemy skrzynię skarbów, która tylko czeka być otwartą. W tej skrzyni możemy znaleźć co najmniej Siedem Darów, które druidyzm wnosi do naszego współczesnego świata:
Pierwszym darem jest filozofia: która podkreśla świętość całego życia i naszą rolę w wielkiej sieci stworzenia. Z pasją dba o zachowanie i ochronę środowiska i oferuje światopogląd, który jest ekologiczny, geocentryczny, pragmatyczny, idealistyczny, duchowy i romantyczny. Nie oddziela Ducha od Materii – oferuje zmysłową duchowość, która celebruje życie fizyczne.
Drugi dar przywraca nam kontakt z Naturą: dzięki zestawowi praktyk, które pomagają nam poczuć się znowu blisko z Naturą, naszymi przodkami, naszymi ciałami i naszym poczuciem Ducha, pracując z roślinami, drzewami, zwierzętami, kamieniami, historią i kulturą. Osiem sezonowych uroczystości pomaga nam dostroić się do naturalnego cyklu i pomaga uporządkować nasze życie przez cały rok oraz rozwinąć poczucie wspólnoty ze wszystkimi żywymi istotami.
Trzeci dar przynosi uzdrowienie: dzięki praktykom promującym uzdrowienie i odmłodzenie, przy użyciu holistycznych metod duchowych i fizycznych w celu promowania zdrowia i długowieczności.
Czwarty dar obrazuje nasze życie jako Podróż: z rytuałami przejścia: na błogosławieństwo i nazywanie dzieci, na małżeństwo, na śmierć i na inne czasy wtajemniczenia, gdy pomocne jest rytualne i symboliczne oznaczenie naszego przejścia z jednego stanu do innego.
Piąty dar otwiera nas na inne Rzeczywistości: z technikami eksploracji innych stanów świadomości, innych rzeczywistości, Innego Świata. Niektóre z nich są również używane przez inne tradycje duchowe i obejmują medytację, wizualizację, szamańskie podróże oraz korzystanie z ceremonii, muzyki, intonowania, ale wszystkie są oparte na celtyckich i druidycznych obrazach i tradycji.
Szósty dar rozwija nasz Potencjał: druidyzm, tak jak jest praktykowany dzisiaj, oferuje ścieżkę samorozwoju, która zachęca do wzrostu naszego potencjału twórczego, naszych zdolności psychicznych i intuicyjnych oraz wspiera nasz rozwój intelektualny i duchowy.
Siódmy dar to dar Magii: uczy sztuki, w jaki sposób możemy otworzyć się na magię życia, sztuki, w jaki sposób możemy wcielać pomysły w życie, oraz sztuki podróżowania w poszukiwaniu mądrości, uzdrowienia i Inspiracji.